Vydané články

Z Rakouska do Prahy na elektropohon

To byl nápad, vydat se koncem listopadu do Rakouska k výrobci elektrických motocyklů Johammer s tím, že zpět pojedu na tomto stroji do Prahy!

Profesor Pafko a motocykly

Profesor MUDr. Pavel Pafko, DrSc., je známým specialistou na hrudní a břišní operace, před lety provedl první a zároveň úspěšnou transplantaci plic v České republice. Rád také drží v rukou řídítka, je vyznavačem jízdy v jedné stopě na kole i na motocyklu.

Honda GL1800 Gold Wing

Po prvních ujetých metrech mi vytanula myšlenka, kterou si dovolím tento test uvést: „Po nastoupení do autobusu jsem zvyklý označit si jízdenku, ne se posadit za řídítka.“

Jawa 400

Poslední náročný pokus o vývoj zcela nového dvoudobého dvouválcového motoru Jawa proběhl ve druhé polovině osmdesátých let a vznikla výkonná, vzduchem chlazená čtyřstovka s pětistupňovou převodovkou. Šance na její uvedení do výroby ale byly ještě méně pravděpodobné, než tomu bylo u většiny zamýšlených cestovních motocyklů, vyvíjených ve VVZ Jawa v průběhu několika předchozích desetiletí.

Honda NC 700D Integra

Rozhodně bych byl nerad, kdyby titulek vyzněl nějak nelichotivě vůči ženám. Všichni ale víme, že na techniku si potrpí jen málokterá, což přitom vůbec neznamená, že by ženy měly být obecně horšími řidičkami, nebo že by je nebavilo jezdit na motocyklech. Protože ale i u aut inklinují k automatické převodovce, tak jsem přesvědčen, že modely NC 700D mohou pro některé ženy představovat ideál motocyklu.

České půllitry na Manx Rallye

Mekkou silničních motocyklových závodů je ostrov Man, s dlouhou a obtížnou tratí, na které v minulém století bojovala většina slavných závodníků. Naši republiku zde reprezentoval především František Šťastný.

Ducati Streetfighter 848

Ducati je jednou z mála značek, která volně dýchá i v současných poměrech stagnací zúženého trhu motocyklů. Její prodeje se v roce 2012 celosvětově zvýšily o 16%. Je to nejen proto, že Ducati jsou motocykly designově nápadité a technicky všestranně špičkové, ale i proto, že značka v posledních letech představuje novinky, které oslovují mnohem širší klientelu než bývalo dříve obvyklé.

Honda CB 750 Automatic

Koncem sedmdesátých let si od modelu CB 750 Automatic slibovala Honda výnosné prvenství na trhu USA v novém segmentu silných cestovních motocyklů s automatickou převodovkou, jehož existenci tímto modelem zahájila. Ohlas byl ale nečekaně slabý a tehdejší nezdar byl stvrzen i následujícími desetiletími, po která se ani nikdo jiný nepokusil podobný projekt prosadit. Až při současném strmém nástupu velkých jednostopých automatů (opět značky Honda) nastala ta pravá chvíle k připomenutí prvního zajímavého pokusu této značky uvést na americký trh velký motocykl, který neměl na řídítkách páčku spojky a při jízdě na něm nebylo třeba řadit.

KTM 200 Duke

Na téhle motorce jsem už jezdil, byla to ale stopětadvacítka. Byl jsem z ní trochu rozpačitý, úroveň podvozku příliš převyšovala to, co nabízel motor. Stopětadvacítka, a ještě uškrcená předpisem pro kategorii řidičského oprávnění A1. Ovšem dvoustovka, to je jiná písnička. Výrobce přidal motorce přesně to, co jí scházelo.

Cectek Quadrift

Současné čtyřkolky, disponující už rozumně využitelným výkonem, jsou za desítky let vývoje technicky velmi vyspělé. Liší se samozřejmě různými konstrukčními detaily, propracováním podvozku, výbavou, ale mnohdy si jsou velmi blízké designem, že laik je od sebe stěží odliší. Jednou z mála výjimek jsou čtyřkolky značky Cectek, které jsou identifikovatelné už z dálky a na první pohled.

Piaggio Liberty 125

Jsem dávným propagátorem jednostopých užitkových vozidel – skútrů, a tentokrát jsem si opravdu smlsnul. V posledních listopadových dnech jsem se stavil u dovozce Piaggio dohodnout zapůjčení italského pošťáckého skútru s tím, že sezóna skútrů nekončí s motocykly, je omezena až sněhem, a že je tedy pořád vhodný čas pro test služebníka na dvou kolech.

Birotační motor

Celým názvem „Birotační pístový spalovací motor“ je aktuální český konstrukční projekt s právě probíhajícím patentovým řízením. Stále se u nás najdou chytré hlavy a je škoda, že se náš stát tak málo stará o podporu lidí, kteří se snaží svoji myšlenku dotáhnout ke hmatatelnému výsledku i za cenu značného snížení životního komfortu.

Lepení kovů

Nejen při opravách moderních motocyklů, ale i při restaurování historicky cenných unikátů bývá vhodné posoudit všechny dostupné technologické možnosti a s ohledem na věk a budoucí využití stroje pak vybrat pro řešení konkrétního problému tu optimální.

Kleště knipex

V loňském roce jsem si na stránkách pro motorkáře všiml propagace kleští Knipex Cobra, což mě poměrně překvapilo. Vím o jiných kleštích, pro montáže určitě mnohem vhodnějších. Nesou také značku Knipex.

JourneyMan Gladiator X8 V-twin EFI

Tak je to tady. Taiwanská firma CF Moto dotáhla obsahem a výkonem motoru vedoucí světové výrobce čtyřkolek. Není to kategorie sportovního nářadí, a tak snad není nutné vyhledávat tabulková srovnání kdo má o koníka více či méně. Světová špička pracovních a turistických čtyřkolek je prostě obohacena o další model.